Üdülési jog díja

Milyen elemekből áll a fogyasztó által az üdülési jogért fizetendő díj?

A fogyasztó által fizetendő összeg általában két fő elemből tevődik össze. Egyrészt a használati jog megszerzéséért, a jog kizárólagos gyakorlásáért fizetendő ellenérték (csatlakozási vagy szerződéskötési díj), amely a gyakorlatban az ingatlan jellegének és a szerződés időtartamának függvényében Magyarországon található ingatlan esetében egyszeri 1.000.000,- és 2.000.000,- Ft között mozog. A másik díjelem az ingatlan folyamatos karbantartásáért, korszerűsítéséért és használatáért (rezsi, szemétszállítás stb.) fizetendő éves fenntartási díj (üzemeltetési költség), amelyet szintén az ingatlan tulajdonosa határoz meg egyoldalúan, és amely általában 50.000,- és 200.000,- Ft közötti összeget tesz ki.

Jellemzően milyen fizetési módok közül választhatunk?

Az értékesítők a fogyasztók részére többnyire részletfizetési kedvezményt nyújtanak, és a szerződés aláírásakor mindösszesen egy kisebb összeget (néhány 100 000,- Ft-ot) kell kifizetnünk meghatározott fizetési szabályok alapján. Azonban ne feledjük, hogy a szerződés aláírásával az egész összeg megfizetésére kötelezzük magunkat. Szinte minden esetben felajánlják az értékesítők a rendkívül kényelmes áruhitel, fogyasztási kölcsön (úgynevezett kapcsolt hitelszerződés) lehetőségét is. Ezért a fogyasztási kölcsön igénybevételénél alaposan gondoljuk meg, hogy vállalni tudjuk–e a hosszú időre kiható anyagi terheket, amely a kölcsön havi törlesztésével jár. Adott esetben az is előfordulhat, hogy az értékesítő felajánlja a már meglévő üdülési jogunk átvételét és értékének a megvásárolni kívánt újabb üdülési jog értékébe történő beszámítását, amelynek elfogadásáról szintén a fogyasztó dönt.

Változhat-e az éves fenntartási díj összege az évek során?

Igen, a legtöbb szerződésben szerepel, hogy az éves fenntartási díj összegét a vállalkozás jogosult minden évben megemelni. Az emelés mértéke a gyakorlatban az inflációtól függ, vagy a szerződésben egy konkrét százalékos évi díjemelési mérték kerül előre meghatározásra. Az írásbeli tájékoztatónak tartalmaznia kell annak pontos leírását, hogy a költségek milyen módon és mikor emelhetők.

Mentesülhetünk-e az éves fenntartási díj megfizetése alól?

Általában nem. E körben fontos kihangsúlyozni, hogy az éves fenntartási díj megfizetésére akkor is kötelesek vagyunk, ha az ingatlant bármilyen ok (például betegség, anyagi problémák) miatt nem tudjuk használni. Sőt, emellett a szálláshasználati szerződések gyakran a fogyasztó szerződésszegéseként minősítik azt, ha a fogyasztó két egymást követő évben nem tesz eleget a fenntartási díj megfizetési kötelezettségének. A szerződésszegés súlyos következménye pedig adott esetben – ilyen szerződéses kikötés esetén – a szálláshasználati jog elvesztése is lehet. Az éves fenntartási díj alól mentesülésére a másik szerződő fél (a vállalkozás) hozzájárulása alapján (pld: annak átütemezése, egyéb feltételek teljesülése) vagy az üdülési jog cseréje esetén kerülhet esetlegesen sor.