Felszámolási eljárás megindítása és elbirtoklás bizonyítása

Felszámolási eljárás megindítása és elbirtoklás bizonyítása

Rate this post

Fedezze fel, hogyan indítható felszámolási eljárás, és védje meg követeléseit a jogszabályoknak megfelelően! Kattintson most!

Felszámolási eljárás megindítása

A vállalkozások pénzügyi nehézségei gyakran vezethetnek ahhoz, hogy a hitelezők kénytelenek jogi lépéseket tenni követeléseik érvényesítése érdekében. Ebben a kontextusban a felszámolási eljárás megindítása egy hatékony eszköz lehet.

Mikor kerülhet sor a felszámolási eljárás megindítására?

A felszámolási eljárás megindítása akkor jöhet szóba, ha az adós nem képes a fennálló tartozásait rendezni. Ennek az eljárásnak az a célja, hogy a fizetésképtelen gazdálkodó szervezeteket jogutód nélkül megszüntesse úgy, hogy közben a hitelezők kintlévőségei is megtérüljenek. Az eljárás elindítását kérheti az adós, a hitelező, a végelszámoló, de akár a cégbíróság vagy egy büntetőügyben eljáró bíróság is.

A felszámolási eljárás megindításának feltételei

Ahhoz, hogy megindíthassuk a felszámolási eljárást, több feltétel együttes fennállása szükséges. Mindenekelőtt fontos, hogy legyen egy szerződés közöttünk és az adós között. Amennyiben az adós a szerződéses tartozását az esedékességet követően 20 napon belül sem egyenlíti ki, és nem is vitatja követelésünket, először fizetési felszólítást kell küldenünk. Ebben fel kell hívnunk a társaság figyelmét arra, hogy felszámolási eljárást kezdeményezünk, ha a fizetési kötelezettségét nem teljesíti.

Az eljárás megindításához szükséges, hogy a követelésünk meghaladja a 200.000,- forintot. A COVID-19 járvány és egyéb vészhelyzetek miatt ez az értékhatár azonban változhat. A kérelmünkhöz csatolnunk kell a szerződést, a számlát és a fizetési felszólítást, illetve annak tértivevényét.

Az eljárás folyamata

A felszámolási eljárás kezdeményezése után a bíróság dönt a kérelem jogosságáról. Amennyiben az eljárás megindítása mellett döntenek, a hitelezőnek 40 nap áll rendelkezésére, hogy bejelentse hitelezői igényét. Ha ezen határidőt elmulasztja, de 180 napon belül pótolja, igénye ugyan még nyilvántartásba vétethet, de csak a határidőben bejelentett követelések kielégítését követően.

Az igény bejelentését követően a felszámoló megvizsgálja az iratokat és dönt az igény nyilvántartásba vételéről. Ezután fontos, hogy a hitelező kapcsolatot tartson a felszámolóval, hiszen így kaphat információt az eljárás folyamatáról és az adós vagyonáról.

A felszámolási eljárás célja és következményei

A felszámolási eljárás célja az adós vagyonának értékesítése és a hitelezői követelések törvényben meghatározott sorrend szerinti kielégítése. Azonban gyakran előfordul, hogy az adós vagyona nem fedezi az összes bejelentett igényt. Ilyenkor a követelés leírása szükséges, amelyhez a felszámoló behajthatatlansági igazolást állít ki.

Elbirtoklás bizonyítása

Az elbirtoklás folyamata során sok jogi és gyakorlati kihívással találhatjuk szemben magunkat. Magyarországon az elbirtoklás szabályait a Polgári Törvénykönyv tartalmazza, de a gyakorlatban nem minden eset egyszerű. Az elbirtoklás bizonyítása különösen nehéz lehet, mivel a tulajdonos gyakran próbálja megvédeni jogait, és bármikor közbeléphet annak érdekében, hogy ne veszítse el a tulajdonjogot.

Mit mond a törvény?

Az elbirtoklás során a törvény előírja, hogy az ingatlan birtoklását tizenöt évig kell folyamatosan és sajátként gyakorolni. A „sajátjaként való birtoklás” nemcsak azt jelenti, hogy valaki birtokolja az ingatlant, hanem azt is, hogy annak fennmaradásáért és költségeiért is felelős. Az elbirtoklás folyamatát nagyon fontos gondosan dokumentálni, mivel ez lesz az alapja a későbbi eljárásoknak, különösen akkor, ha bírósági úton kell az elbirtoklást bizonyítani.

Sajátjakénti birtoklás megvalósítása

A „sajátjakénti” birtoklásnak több feltétele van. Ezek közé tartozik, hogy az ingatlan birtoklása során olyan jellegű kell legyen a használat, mintha tulajdonos kezelné azt. Ez magában foglalja az ingatlan karbantartását, az adók és közművek rendszeres fizetését, valamint azt, hogy mások számára is nyilvánvaló legyen, hogy az ingatlan használója „sajátjaként” birtokolja azt.

Például, ha valaki évek alatt nemcsak él egy ingatlanban, hanem ténylegesen gondoskodik annak állagmegőrzéséről és a javításokról, az erős bizonyíték lehet az elbirtoklás bizonyítása során. Azonban az is nagyon fontos, hogy dokumentáljuk az összes olyan tevékenységet, amely bizonyítja a sajátjakénti birtoklást. Fotók, számlák, tanúk nyilatkozatai mind jelentős szerepet játszanak ebben a folyamatban.

Szakadatlan birtoklás

Az elbirtoklás bizonyítása érdekében rendkívül fontos, hogy a törvény által megkövetelt tizenöt éve alatt a birtoklás szakadatlan legyen. Bármely megszakítás, például, ha a tulajdonos megpróbálja visszaszerezni a birtokot, újrakezdheti a tizenöt éves időtartamot. A birtoklás megszakadása akkor is bekövetkezhet, ha az ingatlant birtokló személy egy évnél hosszabb ideig elveszíti az uralmat az ingatlan felett, és nem tesz lépéseket annak visszaszerzésére.

Eljárás bírósági úton

Amikor eljön az idő, hogy hivatalosan is elismerjék az elbirtoklással szerzett tulajdonjogot, gyakran szükséges bírósági úton kérni a tulajdonjog megállapítását. Az elbirtoklás bizonyítása itt kerül előtérbe, mivel a bíróság előtt kell bemutatni az összes bizonyítékot, amely alátámasztja a jogszerű birtoklást és a tulajdonjog megszerzését. Ez magában foglalja a fent említett dokumentációt és tanúkat is.

Ha a bírósági eljárás sikeres, a bíróság megállapítja a tulajdonjogot, és erről szóló ítéletével utasítja a földhivatalt a tulajdonjog bejegyzésére. Így a birtokos hivatalosan is tulajdonossá válik, és jogait az ingatlan-nyilvántartásba is bejegyzik.